TIPDİL / YÖKDİL SAĞLIK KARŞILAŞTIRMA - Hangisi Daha Kolay?
  • TIPDIL
  • 26.11.2019

TIPDİL / YÖKDİL SAĞLIK KARŞILAŞTIRMA - Hangisi Daha Kolay?

TUS ve DUS sınavlarından başarılı olan adayların yerleşebilmeleri için yabancı dil puanına ihtiyaçları var. Bunun için YDS, YÖKDİL SAĞLIK ya da TIPDİL sınavlarından minimum 50 almaları gerekiyor. İngilizce sınav sonucunun sınav tarihinden itibaren 5 yıl geçerliliği bulunuyor. Ayrıca YDS denkliği bulunan (TOEFL, PTE) sınav sonuçları da kabul edilmektedir.

Bu sınavlar arasında adayların en fazla tercih ettiği sınavlar YÖKDİL SAĞLIK  ve TIPDİL sınavları. Bu makalemizde bu iki sınavı ayrıntılı bir şekilde ele alacağız. Hangisi adaylar için daha avantajlı? bu sorunun yanıtını arayacağız.

 

İKİ SINAV DA SENEDE 2 DEFA YAPILIYOR.

TIPDİL sınavı Sağlık Bakanlığı tarafından Ankara Üniversitesi TÖMER’e yaptırılıyor. Soruların hazırlanması, sınavın yapılması ve sonuçların açıklanması gibi konuların tamamından Ankara Üniversitesi sorumlu. YÖKDİL sınavı ise ÖSYM tarafından yapılıyor. TIPDİL 2020 yılında Şubat ve Haziran aylarında; YÖKDİL ise Mart ve Eylül aylarında yapılacak. Sınav tarihleri farklı olduğu için adaylar bu sınavların tamamına girebilir. Önlerinde bir yıl içerisinde girebilecekleri 4 adet sınav bulunuyor.

 

SINAV İÇERİKLERİ HEMEN HEMEN AYNI.

2 sınav da kelime, gramer ve okuma ağırlıklı sınavlar. Sınavların içeriği ve soru tipleri küçük farklılıklar olsa da birbirine benziyor. Her iki sınav da 80 sorudan oluşuyor. TIPDİL 150 dakikayken YÖKDİL 180 dakika sürüyor. YÖKDİL sınavına sosyal ve fen alanlarından da girilebiliyor ama sağlık alanında çalışan ve okuyanlar için en avantajlısı tabiki sağlık alanından girmek. Peki sınav zorluk dereceleri ne durumda? Şimdi bu önemli sorunun cevabını arayalım.

uzmantıpdil

HANGİSİ DAHA KOLAY?

TIPDİL ve YÖKDİL SAĞLIK sınavları birbirine çok yakın sınavlar. Sınavların zorluk seviyeleri her sınav dönemine göre değişiklik gösterebiliyor olsa da özellikle son sınavlara baktığımızda TIPDİL sınavının biraz daha kolay olduğunu söyleyebiliriz. YÖKDİL sınavı Kasım 2019 tarihine kadar Ankara Üniversitesi tarafından yapılırken artık ÖSYM tarafından yapılıyor. ÖSYM tarafından yapılan YÖKDİL sınavının biraz daha zorlaştığını gözlemledik. bundan sonra da öyle olacak gibi. Dolayısıyla bu iki sınav arasında kalan adaylar için TIPDİL cazibesini koruyacak gibi.

TIPDİL sınavı çok küçük bir farkla da olsa daha kolay bir sınav olabilir ama kesinlikle "çantada keklik" bir sınav değil. Mutlaka programlı ve profesyonel bir hazırlık sürecine girmelisiniz. bu hazırlık sürecinden sonra da her iki sınavda da hedefinize ulaşana dek şansınızı denemelisiniz.

 

 

 

ÖZETLE...

TIPDİL veya YÖKDİL SAĞLIK farketmez... Hedefe yönelik ve programlı çalışmanız gerekiyor. Yabancı dil sınavlarına hazırlık programlı çalışma ve sabır gerektirir. Sınavlara yönelik hazırlanmış profesyonel içeriklerle hazırlanmanız en kısa sürede hedefinize ulaşmanızı sağlayacaktır. Kelime haznenizi geliştirmeli, bol bol okuma yapmalı ve soru çözmelisiniz. 

 

TIPDIL ile ilgili yazılar

Ücret İadeli Eğitim Modeli

Bizimle çalıştınız ve istediğiniz skoru alamadınız, o zaman ödemiş olduğunuz tüm ücreti size kesintisiz olarak iade ediyoruz. Üstelik bunu resmi garanti belgesi ile yapıyoruz.

% 100 Başarı Garantili Eğitim

Mevcut İngilizce seviyeniz, hedeflediğiniz puan ve sınava gireceğiniz tarihe göre ayarlanmış sadece size özel bir eğitim modeli düşünün. Üstelik hiçbir sınırlama olmadan kendi hızınızda 7-24 online çalışma imkanı.

tipdil Ders Örnekleri

Önce Tüm Sistemi Keşfet!

Demo eğitim videolarımızı izleyerek eğitim kalitemizi satın almadan önce keşfedebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz üye olarak çalışma sistemimizi deneyebilirsiniz.